Alianční znak na zámecké oranžerii


Poznávací okénko č. 7 - 25.3.2020


Alianční znak je s erby Herbersteinu a Apponyiů z Nagy-Appony. Vlevo (heraldicky vpravo) je erb Herbersteinů. Vpravo (heraldicky vlevo) je erb Apponyiů z Nagy-Appony.
Tento znak odkazuje na poslední přestavbu zámku na počátku 20. století za manželů hraběte Jana Jindřicha z Herbersteinu (nar. 1874, V. Opatovice, zem. 1941) a hraběnky Julie z Apponyi (nar. 1879, zem. 1941).

Erb Herbersteinů - původní znak tvořila stříbrná krokev na červeném štítě, postupně doplňován dalšími poli: stříbrný vlk obklopený zlatými srdíčky v černém poli (panství Neuberg), zlatá věž a stříbrné břevno v červeném poli (panství Kastile, Rakousko), zlatý koňský chomout v červeném poli (von Hag).

Erb Apponyiů z Nagy-Appony (slov. z Velké Oponice) - čtvrcený štít s červeným srdečním štítkem (hlava mouřenína se stříbrnou čelenkou a rudou růží se zeleným stonkem v ústech), v 1. modrém poli je obrněná paže rostoucí ze zlaté koruny, která drží stříbrný lovecký roh, v 2. zlatém poli je na čtyřech skalních vrcholcích červená hradní zeď se dvěma věžemi s cimbuřím, mezi nimiž se vznáší modré říšské jablko, v 3. zlatém poli je vyskakující červený dvouocasý lev, 4. pole je dělené, nahoře na modrém pozadí je zlatá koruna, z níž vyrůstají tři stříbrná paví péra, dole jsou tři stříbrné vlnky na zeleném pozadí.

(text Mgr. Michal Schuster)