K pramenům řek Nectavy a Romže

28.10.2019

 Na neděli 13. října 2019 jsme si naplánovali společnou vycházku s kolegy turisty z Moravské Třebové. Sraz byl v Jaroměřicích. Na sraz jsme se dostavili každý jak uměl. Skupinka nás autobusem jela do Jevíčka, odtud jsme pokračovali pěšky, někteří přijeli autem a někdo šel pěšky přímo z Opatovic.

 Před půl desátou jsme dorazili na smluvené místo, kam třebovští přijeli autobusem. Kolegů ze Třebové bylo zase o něco víc. Po přivítání a seznámení s trasou jsme se vydali na vycházku. Šli jsme kolem hostince V zatáčce, kolem domu osvěty a pokračovali z Jaroměřic nahoru na Proklest po vlastním značení, dobře známém z pochodu do Javoříčka. Čím výš jsme stoupali, tím víc jsme se blížili slunečním paprskům a mlhu jsme nechali pod sebou. Ona stejně sluníčku dlouho nevzdorovala a rozpustila se. Pak už to byla krásná sluncem zalitá podzimní neděle, jako dělaná na krásnou vycházku.

 Lesem jsme přišli na silnici, po které jsme zamířili do Šubířova. Zde jsme měli v hostinci domluvené občerstvení. Paní hostinská, starší paní, se asi nestačila divit, jak měla plnou hospodu. Z vedlejšího sálu jsme si museli ještě jeden stůl a židličky přinést, abychom se vešli. Dršťková polívka na všechny taky nevyšla. Ale i klobása byla dobrá. A protože ta dobrá žena nestíhala, ujmula se obsluhy i naše oddílová vedoucí Jarka. Šlo ji to náramně. Posilněni jsme se opět vydali na cestu.

Po dalším vlastním značení jsme přišli k prvnímu prameni. K prameni Nectavy. U pramene nás, všechny udivené pocestné vítal, světe div se, sám vodník Jaromír! A každého pohostil ze dvou lahví, podle chuti. A prý naštěstí že týden před vycházkou byl trošku deštivý, byl pramen v lese alespoň patrný. Po této krátké zastávce jsme se vydali dál.

 Opět po vlastní značce jsme se vydali směr Dzbel. Nad Dzbelem pramení Romže. Pramínek byl úplně malinký, asi bych ho sám přehlédl, ale díky Jaromírovi a Jarce, že nám vycházku vymysleli a označili trasu, jsme se všichni mohli potěšit pohledem na to jak se rodí říčka. Poté jsme se vraceli stejnou cestou na polňačku vedoucí do Dzbelu. Po cestě se kolem kapličky přišlo do dědiny. Tady jsme se stavili ještě v obecní hospodě a počkali si na vlak. Třebovští tímto dojeli až domů. My museli přesedat na autobus v Chornicích a pak v Jevíčku.

 Vycházka byla nádherná. Za nádherného počasí. Moc se nám všem líbila. Příště bych přál i vám všem, kdo tyto řádky čtete, aby jsme zažili s námi krásy naší vlasti na vlastní kůži! Stačí k tomu sledovat náš web: https://kct-odbor-velke-opatovice.webnode.cz/ nebo nástěnku u sokolovny. Pak vám žádný náš výlet neuteče! Letos můžete ještě zažít 7. 12. Čertovskou vycházku. Na silvestra 31. 12. můžete s námi na Pohoru a třeba hned 1. 1. 2020 si můžete opéct buřta na Novoročním výšlapu na Hradisko . Budeme se na vaši účast těšit!

A aby bylo učiněno mému zpravodajství za dost, ještě odkaz na fotogalerii: https://www.zonerama.com/kajahrdina/Album/5685494

Za KČT, odbor Velké Opatovice zdraví Kája Hrdina