Májová vycházka

09.05.2021

Zdravím tě můj milý čtenáři! Už je tomu víc než rok co jsme se viděli. Už společně s tebou doufáme, že to období covidového temna se nachýlilo ku svému konci. Když jsme ve výboru našeho KČT, sledovali povzbudivý vývoj a snižování počtu nově nakažených, napadla nás myšlenka, že když dodržíme maximum protiepidemických opatření, pokusíme se o alespoň nějakou akci. Napadla nás Májová vycházka.

 Termín jsme si stanovili na 8.5.2021. Kdyby byl svět v pořádku, potkali bychom se v tomto datu na našem pravidelném pochodu do Javoříčka. Bohužel zavřené restaurace, a taky následné shromažďování v cíli a společný odjezd autobusem, nám uskutečnění nedovolili. Pevně věříme, že příští rok už bude vše v nejlepším pořádku.

 Letos jsme tedy zvolili mimořádný pochod z Velkých Opatovic. Použití připravených tras, k loňskému Prvnímu jarnímu výšlapu se nám vyloženě hodilo. Využili jsme i vytištěné mapky. Účastníci dostali jako raritu i pamětní listy, které byly k původní akci vytištěny. Dokonce jsem na Facebooku zaznamenal pochvalu, za ekologický přístup, za použití těchto materiálů. 

 Na startu všech 75 účastníků rovnou k pamětnímu listu dostalo odznak Jarní kilometry a Tatranku na cestu. Děti dostaly ještě návdavkem milou maličkost. A už se mohlo zvesela vyrazit. Počasí bylo na turistiku víc než ideální, slunečné, ale ne horké.

 Hned na úvod obou tras 6 a 15 km, jsme v zámeckém parku potkali Opatovskou borovici, strom roku 2014 pro Českou republiku. Poté jsme pokračovali na Šraňky, odkud jsme se mohli z nadhledu porozhlédnout po podstatné části Velkých Opatovic. Po vlastním značení se naše trasy napojily na červenou turistickou značku, která nás dovedla ke skalním reliéfům a na Hradisko. Poté jsme sešli do Velké Roudky, kde jsme míjeli zašlou slávu místních lázní. Bohužel i Františkův pramen byl poškozen. U autobusové zastávky se trasy oddělily. 6 km se vracela po silnici do Velkých Opatovic. 15 km pokračovala směr Malá Roudka.

 Dále se pokračovalo, klasicky, jako při vítání jara, směr Brťov, a mezi poli a lesy do Malonína v Bělé. Celou cestu tu a tam lemovaly krásně rozkvetlé stromy. Radost pohledět. Horší byl pohled na těžbu dřeva v lesích. Ale s tím nic nenaděláme. Jarní příroda všechno přebila a dojem z vycházky zůstane jen pozitivní!

 Z Bělé jsme po silnici přešli do Smolné, kde jsme vstoupili do kraje lesa a pěšinka nás vedla směrem k  Šachtě nad Opatovicemi. Mezi stromy se otvíraly hezké pohledy do údolí na Bělou a Smolnou. I vy se můžete také pokochat v naší fotogalerii.

 No a že jsme cíl vlastně neurčili, ukončím dnešní report u šachty. 

 Závěrem mi dovolte pozvat vás na 12. června na náš hlavní pochod Šamotový plátek. Start se uskuteční od sokolovny ve Velkých Opatovicích od 6:00 do 10:00 hodin. Určitě počítejte s tím, že budeme stále muset dodržovat určitá protiepidemická opatření, ale pevně věříme že v té době už budou zase volnější.

Děkuji vám za přečtení mého článku a za celý náš Klub českých turistů, odbor Velké Opatovice vás zdravím!  Kája Hrdina

Fotogalerie: https://www.zonerama.com/kajahrdina/Album/7229299