První jarní výšlap, aneb reportáž z pochodu který se neudál

07.04.2020

Už na podzim roku 2018 se vědělo, že První jarní výšlap roku 2020, klubu českých turistů jihomoravské oblasti odstartuje symbolicky na první jarní den, tedy 21. března z Velkých Opatovic. Ke spolupořadatelství byl vyzván náš klub, tedy KČT, odbor Velké Opatovice. Všichni jsme to brali jako výzvu - ukázat se. Takže před námi byl rok a čtvrt příprav, ladění a těšení se na tento pochod.

Ale sami dobře víte, co se dělo. V době psaní tohoto článku v celé České republice probíhal stav nouze s omezením konání se hromadných akcí. Ale to jsme ještě tenkrát netušili...

  V roce 2019, se naše delegace zúčastnila Prvního jarního výšlapu ve Veverské Bítýšce. Zde jsme se dozvěděli, jak bychom to měli, ale i neměli dělat. To že musíme obstarat mikrofon a zvukovou aparaturu, jsme věděli ještě dřív, než byl pochod slavnostně zahájen.

 Zpět k nám. Ke zvukové aparatuře tak nějak patří kapela. Kapela Asi tak. Start měl být ze sokolovny, tedy kapela by hrála na sále. Dále jsme měli domluveno občerstvení a pivo z jaroměřického minipivovaru.  A protože pivo musí nějakou dobu zrát, bylo uvařeno v dostatečném předstihu, ještě před tím, než bylo vládním rozhodnutím pořádání našeho pochodu zakázáno. A protože ono pivo existuje, máte velkou šanci ho ochutnat ještě teď. Díky iniciativě malých pivovarů vznikl web zachranpivo.cz . Podle instrukcí na této stránce se k pivu VIcHR dostanete.

 Dále byly připraveny pro turisty prohlídky kartografického centra a místního kostela s průvodci.

Trasy jsme měli připraveny tři. Všechny tři měly ze startu pokračovat do parku k naší borovici, odtud přes silnici na Šraňky, poté k reliéfům Karla Otáhala pod hradiskem, dále do lázní Velká Roudka a pak na kontrolu na hřišti, kde chystali místní dobrovolní hasiči bohaté občerstvení. Odtud se nejkratší trasa měla vracet do Opatovické sokolovny. Ostatní dvě patnáctikilometrové trasy se na hřišti rozcházely. Jedna, určená přespolním, kteří nepřijeli vlastní dopravou, vedla po červené značce až do Letovic na nádraží, odkud se snadno mohli rozjet zpět do svých domovů. Druhá trasa pokračovala do Malé Roudky, Brťova, Bělé u Jevíčka, kde měla být v hostinci Amerika druhá kontrola. Poté by se přišlo zpět do Opatovic.

K této akci byly vyrobeny i vizitky a odznáčky. Ale těmito nedisponujeme. Ale pokud byste měli přece jen zájem zkuste napsat e-mail panu Petru Vachútovi, členu krajského KČT na adresu: kct.fenix@centrum.cz

 Bohužel k tomuto pochodu co se nekonal, chtě nechtě musíme přidat další akce které se bohužel taktéž konat nemohou, a to prvomájový autobusový výlet a pochod do Javoříčka, který byl v plánu na 9.května.

 Náš hlavní pochod Putování za šamotovým plátkem je v plánu na 13. červen, ale teď vám nejsme schopni říct jestli se uskuteční. Proto vás prosíme o vaše bedlivé sledování našich webových stránek https://www.kctvelkeopatovice.cz

 Na našem webu najdete i nový odkaz v menu, a to Velkoopatovická zastavení . Zde za laskavého svolení Mgr. Anny Kaderkové zveřejňujeme její fotografie a texty, které vystavuje na svém Facebookovém profilu, jako poznávací okénka z našeho města a přilehlého okolí. Sami se můžete vydat na procházky k jednotlivým zastavení a díky Aničce budete vědět víc. 

Dále budou přibývat do fotogalerie fotografie z minulých akcí našeho klubu. 

 Díky vám všem za přečtení dnešního článku a celý náš klub vám přeje hlavně hodně zdraví a doufáme, že se spolu potkáme hned jak to bude možné!

   S pozdravem    Kája Hrdina