Putování za šamotovým plátkem 2018

10.06.2018

Přes množství rozličných akcí a lákadel v širokém a dalekém okolí, našlo v sobotu 9. června cestu na start 44.ročníku Putování za šamotovým plátkem 165 pěších a 41 cyklistů. I když už to vypadalo, že štěstí na hezké počasí jsme si vybrali na předešlých akcích, mračna se jen mračila z dálky a Opatovicím se opět vyhnula. Až to začíná být podezřelé...

První turista se dostavil opět přesně na šestou hodinu. Během první hodiny na trasy 7, 10, 17, 26 a 50 km vyrazilo dalších 5 účastníků. Po sedmé hodině jsem vyrazil na trasu 17 km i já společně s Honzou Pajchlem a při průchodu bránou stadionu, jsme potkali první cyklisty.

Tak jsme se vydali směr Šraňky, poté pokračovali kolem Hradiska a po hřebenu. Nad Borotínem nás čekala překážka v podobě traktoru v úvoze. Vyhrabali jsme se na mez a klestím se prodrali kolem. Pak z meze nazpět na cestu. Po chvíli jsme přišli na nejvyšší bod trasy, z louky mezi Borotínem a Vanovicemi se nám otevřel výhled na Drahanskou Vrchovinu a Boskovice. U cesty se zjevila třešeň, krásné červené třešně byly na dosah ze země. Neodolali jsme.

Následoval sestup do Vanovic. Prošli jsme kolem evangelického kostela a zatočili doprava po silnici do Drválovic. Odtud kolem koníčků po cestě do lesa, z které byl mimo jiné dobrý výhled do Letovic, jsme došli na kontrolu na Hrubém díle. Zde už tradičně hasiči z Velké Roudky zajišťovali občerstvení. Pomocí elektrocentrály točili pivo a z lednice prodávali párky k opečení nad ohněm.

Zajímavostí bylo, že kolem kontroly údajně prošel pán na cestě napříč republikou. Byl na cestě několikátý den. Prý ho nadchlo točené pivo na mýtince, vše si vyfotil. Poté vyplnil přihlášku na Plátek a byl poslán na Opatovice do cíle.

Na kontrole jsme se celkem zdrželi, bylo dobře, ale museli jsme dál.

Cesta do Velké Roudky byla příjemná a hezky utekla. Jen škoda že penzion U Kocoura měl zavřeno. Takže jsme prošli vesnicí, pak lázněmi. Do prázdné lahve jsem si načepoval Františkova pramene. No a že bylo opravdu vedro, celou jsem ji ještě než jsme přišli do cíle vypil.

V cíli už čekal opravdu výborný gulášek a další občerstvení. K poslechu hrála country kapela Asi tak. Na řadu taky přišla gratulace k životnímu jubileu Luboše Bejra. Následoval oslavný taneček.

Fotogalerii naleznete na adrese: https://www.zonerama.com/kajahrdina/Album/4387663

Zdraví Kája Hrdina