Vycházka KČT, odbor Velké Opatovice - Hřebečské důlní stezky

27.02.2017

V neděli 26.2.2017 jsme za KČT, odbor Velké Opatovice opět po roce přijali pozvání Klubu českých turistů z Moravské Třebové a vyrazili s nimi na vycházku.

Na místo výchozího bodu jsme se z Opatovic vydali "Pražákem" v 9:25 z autobusového nádraží. Panu řidiči se zkraje nepodařilo skrýt "nadšení" z naší výpravy. To ještě nečekal že se nás dalších pět přidá k ostatním na zastávce Velké Opatovice sídliště.

Pomocí mobilního telefonu se podařilo kontaktovat paní Věru Komárkovou s radou ať se jejich skupina, jenž se nalodí do autobusu v Moravské Třebové složí a zaplatí jízdné společně ať se uspíší odbavení cestujících při vstupu a zmírní se stres pana řidiče. Což se ukázalo jako velice prozíravé a pan řidič to opravdu kvitoval s povděkem.

A protože vše bylo domluveno s panem dispečerem autobusové dopravy, mohl nás autobus vysadit za Hřebečským tunelem, hned za zasahující příslušníky celní správy, kteří měli v parádě jeden odstavený mikrobus s od pohledu mladými muži. Dokonce to našeho pana řidiče pobavilo natolik, že nám ještě s úsměvem popřál šťastnou cestu, no a sám se rozjel na jednu z posledních služeb na této lince, neb Pražák ke 4.3.2017 na této lince končí.

A to už jsme se v počtu asi 40 osob vydali na horu nad tunel kde jsme měli hned první zastavení u kostela, který museli kvůli ražbě onoho tunelu kousek popostrčit. Světe div se kostel to vydržel. Poté jsme se přemístili ještě o kousek výš, na vyhlídku nad tunel. Dál jsme se vydali nahoře po staré silnici, kolem motorestu kde stávaly kamióny, tentokrát tu nebyl žádný.

Nu a pak jsme se přesunuli ještě o kousek výš a už jsme byli na důlních stezkách. Terén byl většinou ještě zmrzlý, někde dokonce ležel sníh a občas i adrenalinová ledovka, ale bláta bylo minimum.

Po asi šesti kilometrech a jedné zastávce na rozhledně ke které vedly schody, světe fakt se div, dolů, no a ještě kolem jednoho vysílače, došli jsme už ke klasické rozhledně u které bylo ohniště, jenž jsme využili k opečení párků.

Po posilnění jsme vyrazili na další cestu. Která se už spíše skláněla směrem dolů. Po ní jsme měli možnost opět občas kouknout dolů do krajiny, jen škoda, že onu neděli si sluníčko pospalo v peřinách skoro celý den. Ale zajímavosti bylo i tak po cestě víc než dost. Například důl, úzkokolejná železnice, lesní mechanizace při těžbě dřeva.

Tentokrát vycházka dala zabrat nám všem. Třebovští kolegové nám slíbili třinácti kilometrovou vycházku a dostali jsme skoro o pět kilometrů víc. Po dlouhé zimě naše zlenivělá těla zažila šok. Ale co, ZDRÁVI DOŠLI!

Fotogalerie: https://www.zonerama.com/kajahrdina/Album/4128542