Zamykání turistických cest v okolí Velkých Opatovic 2021

02.12.2021

Předem naší reportáže mi dovolte hádanku. Jestlipak víte, proč používáme bílé fáborky jako vlastní značení? Odpověď je zcela logická! To proto, aby byly v té pestrobarevné přírodě vidět! A pokud byste je přehlédli, ještě máte na zemi šipky nastříkané reflexním sprejem. 

 A pak vám v předvečer pochodu napadne 10 centimetrů sněhu... 

Ale naštěstí máme nové mapky, podle kterých se správný turista nemůže ztratit. Trasy nám pomohl vytvořit Láďa Pulec z Brna. Mimochodem se našeho pochodu osobně zúčastnil. Společně nás na obě trasy 11 a 16 km v sobotu 27.11.2021 vyrazilo 50 turistů. Bohužel opět zaúřadovala další vlna covidové pandemie. Navíc jsme byli nuceni na start z vestibulu sokolovny připustit jen očkované anebo turisty, kteří tuto nemoc prodělali  nejpozději  180 dní před startem našeho pochodu. Ke všemu jsme se museli obejít i bez našeho tradičního domácího bufetu a bez country kapely. Asi Tak. To byly určitě důvody menší účasti.

 Domácí bufet nám však plně nahradila  Lucka Němcová coby paní hostinská v restauraci Pod kostelem. Jen kvůli našemu pochodu otevřela už v 8 hodin ráno. Připravila si pro nás speciální menu v podobě polévek, guláše a například i pečené kachny! Tímto ji vyslovuji poděkování nejen za moji osobu, ale určitě i za celý náš oddíl a hlavně za zúčastněné pocestné!

 Já jsem na trasu vyrazil asi v půl deváté. A musím říct, že jsem byl zcela unesený tou zimní pohádkou. Nejhezčí byla asi cesta kolem Smolenské přehrady. Sluníčko, vodní hladina a zasněžené lesy vůkol. Pokusil jsem se tu nádheru pro vás zachytit a vystavil jsem ji vašemu obdivu do naší galerie na adrese: https://www.kctvelkeopatovice.cz do sekce fotogalerie.

 Dále obě trasy souběžně vedly nad přehradu k pomníku letců. Tu se člověk musel pozastavit nad tím, že ještě nedávno pamatuje, že onen pomník se skrýval v lese, nyní už bohužel díky kůrovci stojí na ohromné pasece. Poté už byl kousek k Napoleonově památníku, kde byla i jediná kontrola našeho pochodu. Zde bylo možno se občerstvit horkým čajem a nebo si na ohni opéct buřt. 

 Zde se trasy pod Jevíčským sanatoriem od sebe oddělily. Jedenáctikilometrová vedla dolů kolem čističky odpadních vod směr Smolná. Šestnáctikilometrová kopírovala část naučné stezky Bělásek až do Bělé, kde kolem, bohužel již bývalé a velmi oblíbené restaurace Amerika se stáčela a vedla turisty směr Malonín a dále nad lesy zpět ke Smolné, kde se trasy opět spojily a nad Brťovem se vrátily do Opatovic. Tam míjely Lípu v Zádvoří a pak zámeckým parkem kolem Opatovické borovice, do cíle v restauraci Pod kostelem.

 Na závěr děkujeme všem zúčastněným a těšíme se v lepších časech na nějakém dalším pochodě pořádaném naším KČT, odbor Velké Opatovice

 Zdraví vás Kája Hrdina