Zamykání turistických cest v okolí Velkých Opatovic

28.11.2016

V sobotu 26.11.2016 náš Klub Českých Turistů, odbor Velké Opatovice pořádal již 14. ročník tradičního Zamykání turistických cest v okolí Velkých Opatovic. Byl jsem naší paní vedoucí pověřen fotodokumentací. Sice vládlo opravdu podzimní počasí, ale povedlo se mi během pochodu zachytit i sluníčko!

Vzal jsem se sebou svoji Markétu a vyrazili jsme mezi prvníma, abych mohl většinu trasy odejít pěkně pozpátku, to proto abych nefotil pouze záda zúčastněných turistů.

Vystoupali jsme k šachtě nad Opatovice a tam si počíhali na první účastníky. Po pár úlovcích jsme pokračovali. Jen jsme nešli po červené "Vietnamem" ale vzali to až asfaltkou mezi chatky k přehradě. Kdybychom se nevydali tudy, asi bych se nikdy nedozvěděl, že les ukrývá takovou UMĚLECKOU GALERII! Prohlédli jsme si ji, udělali jsme si pár snímku a sešli k vypuštěné přehradě.

I bez vody se mi jeví celkem fotogenická, na hrázi jsem si vyfotil další turisty a už jsme šplhali k památníku letců. U něho jsme si zase počíhali na další pochodující. Po chvíli jsme se už blížili první kontrole k Napoleonově pomníku.

Tady už nás čekala kolegyně a kolegové z KČT. Dostali jsme razítko do mapy, čaj a mandlovou slivovici, nabrali si hrst koláčků. A neodolali jsme a ještě si opekli zakoupeného špekáčka. I když jsem věděl že nás za nedlouho čeká druhá kontrola v Bělé na Americe. Ale to nás ještě čekala Sanatorka. Tady jsme se rozešli s těmi co šli delší 20 km trasu, na níž prý zažili dobrodružství na mysliveckém honu, ale Sanatorku úplně míjeli, jenže i naše 12 km trasa nevede areálem.

Ale chybu neudělal ten kdo ji neobešel podle instrukcí na mapě podél plotu. Já Markétu vzal přes vrátnici dovnitř a areál jí uchvátil svojí krásou a rozlohou. Že si prý o ní musí nastudovat něco víc na internetu. Prozradil jsem ji, že je hojně využívaná k natáčení scén do různých filmů a seriálu, například Četnické humoresky, nebo televizní film Zrozen bez porodu.. Areál jsme opustili na druhém konci otevřenou brankou a nabrali jsme směr Bělá u Jevíčka, pěkně mezi poli.

Nu a to už jsme "Kozárnou" dorazili na místo druhé kontroly na Ameriku. Zde jsme si dali razítko do mapy, občerstvili se i s ostatními, zde se k nám opět připojila i delší trasa a čekal nás návrat do Opatovic. Prošla se Smolná a krajem lesa nad silnicí se přišlo opět k šachtě nad Opatovice.

Současně s naším pochodem se konal v Kartografickém centru Vánoční jarmark, tak jsme si ho mimo plán ještě přidali do trasy, prošli si ho a pak už rychle do cíle do restaurace Pod kostelem.

Zdrávi došli!

Odkaz na Galerii: https://www.zonerama.com/kajahrdina/Album/2491316