Zpráva o jednom velice pěkném zájezdu KČT, odbor Velké Opatovice na Valašsko, který se uskutečnil ve dnech 23 až 25. září 2022

27.09.2022

 Z Velkých Opatovic jsme v pátek vyjížděli autobusem, jehož volantem točil pan František Vafka, v 16 hodin. To proto, aby se mohli turisté zúčastnit probíhajících voleb.

Autobus večer zaparkoval ve Valašské Bystřici před Penzionem U hřiště, kde jsme strávili dva příjemné večery. První u kytary - díky Milane - a druhý při společné zábavě - díky Jarko a Jaromíre za připravené bezvadné kvízy. Po přidělení odměn soutěžícím nás při našem zpěvu opět doprovodil Milan bravurní hrou na jeho sladké dřevo.

V sobotu ráno jsme vyrazili na svou první túru. Autobus jsme opustili v Jarcové.

Modrá značka nás přiměla vyšplhat k Jarcovské gule. Pak jsme pokračovali po žluté na Piškova- sedlo, kde jsme si mohli přečíst o pobytu T. G. Masaryka v těchto končinách. Pokračovali jsme po červené a v jednom místě odbočili k pamětnímu kamenu a informační tabuli. Z nichž jsme se dozvěděli, že i císař pán František-Josef I. v tomto kraji na vojenských manévrech v roce 1898 pobýval.

Takto se nám představila minulost, cestou jsme však na jedné krásné louce zahlédli i přípravy do budoucnosti dvou mladých lidí. Vězte, že se tam pod širým nebem svatební obřad konal.

Dalším bodem, kolem kterého jsme procházeli byla Horka(515), pak se před Kuželkem(569) spojilo červené a žluté značení a dovedlo nás až do Hospůdky v Lázoch, kde se každý z turistů občerstvil podle své chuti. Pak jsme se znovu vydali na cestu po žluté skrze tuto malebnou vesničku a pokračovali pod Ojičnou (659) přes Chladnou (608) . Když jsme míjeli vyhlášenou restauraci U Holáňů, zahlédli jsme svatebčany z další svatby. Náš sobotní výlet, plný krásných výhledů, sluníčka a pohody skončil v Pržně, kde jsme měli přistavený náš autobus.. Pomalu se ani nechce věřit tomu, že jsme prošli cestu dlouhou téměř 20 km.

Jsme zkrátka borci.

V neděli jsme pak po společném focení nastoupili na trasu o poznání kratší. Turistický bůh opět stál při nás. Déšť, který padal při našem nástupu do autobusu ustal. Když jsme z Dušné vyrazily po modré značce a naučné stezce Klenov směrem k přehradě Bystřička, mohli jsme opět obdivovat krásu Valašska.

Svou asi 9 km dlouhou pouť jsme zakončili téměř na hrázi Bystřičky v OÁZE ,restauraci, která si svoje jméno opravdu zaslouží. Posezení zde, včetně jídla a pití, pro nás poutníky opravdu oázou bylo.

Pak už jsme jen nasedli na parkovišti pod hrází do autobusu a vydali se k domovu.

Ten, kdo mohl, a přesto s námi nejel, udělal chybu, neboť ubytování bylo dobré, polopenze chvalitebná a vše ostatní bylo na výbornou.

Ještě jednou velké díky Jarce a "Valachovi" Jaromírovi za přípravu skvělého výletu.

Zdena Hrdinová